Francouzská kuchyně plná inspirace

30. Prosinec 2014

Ano, Francouzi umí skvěle vařit. To jistě nelze popřít. A je to možná i tím, že si pro přípravu svých skvělých pokrmů umí vytvořit ty správné inspirativní podmínky. Kuchyň, je-li správně navržena, se stává přirozeným centrem domácnosti, jako stvořeným nejen k vaření, ale i k relaxaci.

Detail

Je to místo, kde se setkává celá rodina pohromadě a tráví spolu většinu času. Aby vám kuchyň opravdu dobře sloužila, musí být navržena s citem a ohledem na specifické potřeby vaší domácnosti. Protože jde o technicky poměrně složitý útvar, je třeba věnovat při navrhování interiérů věnovat nejvíce pozornosti právě kuchyním. Ať už zde v rychlosti ráno připravujete dětem snídani, zatím co ty se snaží si na poslední chvíli napsat úkoly, vaříte nedělní oběd pro celou rodinu, aby obstál i před vaší tchýní, či aranžujete stůl pro štědrovečerní večeři, dobře navržená kuchyň bude vaším „parťákem“. Díky ní dokážete tyto situace nejen zvládnout, ale si je i skvěle užít.

Materiály

Velmi důležitá je volba vhodných materiálů. I když se často a pochopitelně klade v interiéru kuchyně větší důraz na praktičnost a životnost materiálů, zbytečně mnoho prostoru dnes u nás dostávají umělé materiály jako lamino, které lze sice snadno udržovat, ale nikdy nevytvoří přirozeně útulné a přátelské prostředí, neboť sami postrádají svou vnitřní energii. Jejich design přírodní materiály (jako kámen nebo dřevo) pouze imituje a navíc jejich výroba extrémně zatěžuje životní prostředí. Je to paradoxní, ale dřevěné a kovové prvky v kuchyních dnes působí mnohem více jako originální zpestření nežli tradiční výbava. Právě francouzské kuchyně jsou používáním velkého množství přírodních materiálů typické. Třeba pracovní deska z masivního dřeva, vhodně ošetřená přírodním olejem, vytvoří z vaší kuchyně malebný prostor a velmi ji oživí i bez větší námahy. Olej odpuzuje efektivně tekutiny i pachy. Je tedy mýtus, že dřevěná deska vlhne, či plesniví. Navíc ji lze časem snadno zbrousit, změnit její barvu a tak snadno oživit okoukaný interiér. Nebraňte se kombinovat tradiční přírodní materiály s moderním vybavením, pak bude vaše kuchyň nadčasově stylová, ale zároveň plná moderní funkčnosti.

Osvětlení

U osvětlení je důležitý nejen vzhled, ale i funkčnost a umístění. Výběr kuchyňských světel znamená především nalezení správné rovnováhy mezi účelností a krásou. Opět se přimlouváme za přírodní materiály jako kov, sklo a textil. Design světel by měl vyhovovat vašim specifickým potřebám a zároveň vnést do interiéru i váš osobitý styl. Interiér vás daleko více okouzlí větším množstvím menších lampiček a lustrů na správném místě, nežli jedním centrálním osvětlením. Více nežli kdekoli jinde oceníte v kuchyni úhlově i výškově stavitelná světla.

Skladování a úložné prostory

I při volbě vhodných úložných prostor není třeba se omezovat pouze na jejich funkci. Také vzhled je pro celkový dojem velmi důležitý. Vhodné je zvážit kombinaci otevřených a uzavřených úložných prostor tak, aby vše bylo na dosah ruky. Otevřené regály a police fungují výborně v menším prostoru a vytváří pocit vzdušnosti. Kuchyňská náčiní jako třeba příbory a nádobí stejné barvy či tvaru pomáhají udržovat pocit uspořádanosti. Stejně tak skladování potravin do atraktivních skleněných, keramických či kovových nádob pomáhá nejen uspořádat pracovní prostor, ale i vtisknout kuchyni váš osobitý styl. Dále můžete rozšířit pracovní a úložný prostor použitím kuchyňského ostrůvku. Mnohé jsou navrženy tak, aby zároveň fungovaly jako jídelní prostor s přídavnými barovými stoličkami. V tomto případě jde zároveň o vynikající místo pro komunikaci. Vtipným řešením, jak minimalizovat chození mezi kuchyní a jídelnou, je skladování příborů, ubrousků a dalších nezbytností v pojízdném vozíku.

Stolování

Samozřejmě kuchyň není jen záležitost vaření, ale také stolování. Francouzi kladou i zde na dekorování velký důraz, protože stolování dodává připraveným pokrmům a nápojům glanc. Aranžování jídelního stolu je disciplína sama o sobě, co teprve jde-li o přípravu pro slavnostní událost. Zde je tedy pár rad a tipů. Společně se správnou volbou textilních prostírání je dobré se rozhodnout, zda chcete použít k aranžování ubrus, nebo běhoun. Ubrus může změnit atmosféru celého stolu tím, že přináší na velké ploše vzory a barvy, zatímco běhoun nabízí dominanci středového uspořádání stolu. Pro slavnostnější příležitosti je vhodné použít více druhů skla. Ke sklenici na vodu přidejte druhou sklenici na víno, šampaňské nebo třeba sherry. Bez ohledu na druh jídla pravou jiskru vašemu stolování dodá umístění ubrousků do dekorativních prstýnků, jmenovky hostů, originální stolní dekorace a svíčky. Tištěné menu je dalším doplňkem pro opravdu slavnostní chvíle.

Závěrem se sluší říci, že je jen a jen na vás, jak silně chcete svůj osobitý styl do interiéru (ne jen kuchyňského) vtisknout. Každý z nás klade jiný důraz na funkčnost, užitnost, praktičnost či na estetiku, přirozenost či krásu jednotlivých elementů. Největším uměním člověka vytvářejícího jakýkoliv životní prostor je pak najít ideální harmonii a přinést do našich životů radost a krásu. Již mnohokráte jsem se přesvědčil, že Francouzi tuto harmonii nalezli.

Text: Alena Černická, majitelka studia Interier Del Art
Foto: Interier Del Art
WWW: www.delart.cz

Připojte se do diskuze

Zobrazit produkty

Dekorace · Doplňky · Jídelna · Knihovny · Koupelna · Křesla · Kuchyňské linky · Obývací stěny · Osvětlení · Pohovky · Postele · Sedací soupravy · Skříně · Stoly · Taburety · Textil a koberce · Úložné prostory · ŽidleSouvisející produkty

Detail

Věšák Wardrope, AUTENTICS, červené lanko/ bílé háčky

2 217 Kč s DPH
Detail

Hippie Bus kovový model MO-68588 ITEM Spa

670 Kč s DPH
Detail

hasičské auto Bomberos kovový model MO-73913 ITEM Spa

740 Kč s DPH
Detail

nástěnné hodiny Bicycle RE-76698 ITEM Spa

190 Kč s DPH